Biojäätmete prügikastid - erinevad värvid

Miks biolagunevad kotid ei kuulu bioprügikasti?

Vaatamata rangetele jäätmeseaduse eeskirjadele ja viimaste aastate mahukale teavitustööle prügisorteerimise osas satuvad kilekotid endiselt liiga sageli orgaanilistesse jäätmete sekka bioprügikonteineritesse. Selline hooletu sorteerimine saastab komposti, suurendab töötlemiskulusid ning seab ohtu kogu orgaaniliste jäätmete ringlussevõtu protsessi. Orgaaniliste jäätmete liigiti kogumisega soovitakse toota kvaliteetset komposti, mis tõstab mullaviljakust ja toetab jätkusuutlikku põllumajandust. Selle eesmärgi saavutamiseks on oluline järgida järjekindlalt jäätmete sorteerimise reegleid ning panna bioprügikastidesse ainult orgaanilisi jäätmeid. 

Kilekoti ebameeldiv pool 


National Geographicu 2024 veebruaris avaldatud andmetel toodeti pool kogu plastist just viimase 20 aasta jooksul, kasvades eksponentsiaalselt 2,3 miljonilt tonnilt 1950 aastal 448 miljoni tonnini 2015. Aastaks 2050 prognoositakse toodangu kahekordistumist.


Samuti on murettekitav, et ühekordselt kasutatav plast moodustab 40% kogu aastas toodetud plastist. Paljude nende kilekottide ja toidümbriste eluiga on vaid minuteid või tunde, kuid nende tootmine nõuab tohutul hulgal naftat, mis aitab kaasa kasvuhoonegaaside heitkogustele ja looduslike elupaikade hävitamisele. Keskkonnas võivad plastkotid püsida sadu aastaid. Kilekotid meredes ja ookeanides kujutavad surmavat ohtu mereloomadele ja -lindudele, kes peavad neid toiduks või takerduvad neisse. Plastid satuvad seeläbi toidulauale meie taldrikutele jõudvate mereandide kaudu. Paneb kulmu kergitama, et kas me tõesti tahame sellest hävitavast loost osa saada?


Neile, kes vastavad eitavalt, oleme kokku kogunud ideid orgaaniliste jäätmete vastutustundlikuks kokkukogumiseks:

Kilekotid ei ole loodud lagunema ja võivad prügilas püsida sadu aastaid. Need ei aita kaasa kompostimisprotsessile ja saastavad komposti tugevalt, seega kuuluvad need pakendikonteinerisse.

Biolagunevad kotid küll lagunevad looduslike protsesside käigus varem või hiljem, kuid tihti killustuvad need keskkonnale kahjulikuks mikroplastiks. Seega on need koduseks kompostimiseks sobimatud. Biolagunev plastikkott biojäätmete seas on tavalisest kilekotist isegi halvem, sest mikroplasti on praktiliselt võimatu välja sorteerida ka mehhaaniliselt ning selliselt satub see meie toiduahelasse.

Kompostitavad kotid lagunevad kontrollitud kompostimiskeskkonnas kiiresti ega jäta endast maha kahjulikke jääke. Need on valmistatud taimsest toormest ega sisalda plasti. Üldiselt tunneb kompostitava koti ära pisut jahuse pinna ning õrna ja kergelt puruneva materjali järgi. Kui antud tõsiasi Sind ei häiri, siis tõelise komposteeritavuse tagamiseks on oluline otsida pakendilt selliseid sertifikaate nagu EN 13432 või ASTM D6400. 


Mis saab bioprügikonteinerisse sattunud kilekottidest?


Ragn Sells märgib oma kodulehel, et parim, mida teha saad, on panna biojäätmed biokonteinerisse lahtiselt. Suuresti saab kilekotid hiljem küll tootmisprotsessi käigus kätte ja valdavalt sõelutakse need välja, kuid mehaanilise töötlemise käigus võivad tekkida mikroplastide tükid, mida ei õnnestu kompostmullast kätte saada. Paraku võib killustunud plastikkott sattuda mulda, sealt edasi loodusesse ning sealt edasi toiduahelasse.


Daily prügikastiga ei vaja Sa biojäätmete kogumiseks ühtki eelmainitud kotti!


Daily prügikastide tootja Skaza jaoks ei ole jätkusuutlikkus lihtsalt sõna, vaid eluviis. Biopõhistest ja taaskasutatud materjalidest valmistatud bränditoodete kaudu rakendatakse oma jätkusuutlikkuse strateegiat. Bokashi Organko kompostrite sarjaga antakse mõista, et toit ei ole jäätmed, kuid õigel töötlemisel võib sellest saada pinnasele uus ressurss. Lõpptoode, Bokashi kompost, on rikas taimedele oluliste toitainete poolest, nagu lämmastik, fosfor ja kaalium, ning parandab pinnase õhutust, niiskustaset ja struktuuri.


Kõik ei komposti, kuid meie kõigi kohustus on orgaanilised jäätmed muudest jäätmetest eraldi ja korralikult kokku koguda, seda plastikust saasteaineteta, mis on meie planeedi jätkusuutliku tuleviku jaoks ülioluline.


Skaza poolt arendatud ja toodetud Organko Daily bioprügikast toetab eelmainitut tegevust parimal moel. See auhinnatud toode, mida tunnustatakse Big SEE ning Red Dot auhindadega, on valmistatud 100% taaskasutatud materjalist ja on suurepärane algus orgaaniliste jäätmete vastutustundliku käitlemise suunas. Daily on loodud päeva jooksul tekkivate orgaaniliste jäätmete kogumiseks ilma kilekottideta. Ja ilma just seepärast, et mistahes kilekoti koht ei ole bioprügikastis!

 

Organko Daily bioprügikaste saad lähemalt uurida SIIT

Tagasi blogisse