Millal on Bokashi kompost valmis?
Jaga
Bokashi maailmas toimetades ehk biojäätmeid Bokashi köögikompostrisse kogudes märkad peagi, et sinna ei teki kompostmulda ning anumas olevad jäätmed on ka päevi ja nädalaid hiljem täiesti äratuntava välimusega. Sellest tulenevalt on igati õigustatud küsida „kui kaua peab jäätmeid Bokashi kompostris hoidma“ või et „kuidas ma tean, kas Bokashi kompostri sisu on aias kasutamiseks valmis“? Lubame, et nendele küsimustele saad allpool vastused ..
.. esmalt aga olgu öeldud, et Bokashi kompostri täitmise aeg on pereti erinev. Rolli mängib siin nii pereliikmete arv, tarbimisharjumused kui ka anuma maht. Esimese hooga väikesena näivasse kompostrisse mahub siiski mitme päeva jagu bioprügi kihiti käärimist soodustavate Bokashi kliidega. Ja et jäätmete maht väheneb seal umbes 25%, siis võid arvestada, et Bokashi komposter täitub keskmiselt kahe nädalaga. Kui see on täis ehk oled lisanud viimase kihi biojäätmeid ja raputanud neile tõhusate mikroorganismidega Bokashi kliid, on aeg komposter kaheks nädalaks puhkama jätta. See tähendab, et anuma kaas hoitakse õhukindlalt suletuna ning kompostri põhjast eemaldatakse sinna nõrgunud väetist ehk Bokashi vedelikku. Kompostri võid seisma jätta ka pikemaks ajaks, eriti kui oled sellesse lisanud raskemini kompostitavaid toiduaineid, nagu näiteks konte või toorest liha (jah, Bokashi meetod võimaldab liha kompostida!) või kui hoiad seda madalama temperatuuri juures kui 20 soojakraadi. Kuid kahenädalane puhkeperiood on see aeg, mida igaljuhul eduka komposti valmimise tarbeks arvestama peaksid.
Soovitus: Ära unusta Bokashi vedelikku kompostri põhjast eemaldada ka ajal mil selle sisu suletuna järelvalmib! Tee seda iga 2-3 päeva järel, sest kui ämbri põhjas on liiga palju vedelikku võib jäätmemass märjaks muutuda, rikneda ning ebameeldivalt lõhnama hakata.
Kas Bokashi kompost on valmis siis, kui tekib valge hallitus?
Mõnikord viidatakse sellele, et Bokashi eelkompost on mulda matmiseks valmis, kui näete pinnal valget hallitust. See ei ole päris tõsi! Valge hallitus võib kompostrisse tekkida mõne päevaga, teinekord aga üldse mitte. Selle tekkimist mõjutab kõrgem süsiniku ja lämmastiku suhe, madal niiskutase, kompostri aeglane täitmine ning suurem õhukontsentratsioon. Seepärast ei saa valge hallituse teket pidada märgiliseks näitajaks Bokashi komposti valmimise üle otsustamisel, olulisem on kinni pidada eelmainitud ajast.
Küll aga on valge hallitus midagi sellist, mida Sa Bokashi kompostris märgates kartma ei peaks. Ka siin pildil olev Bokashi Organko köögikompostris valminud kompost on piisavalt käärinud ning mulda minekuks valmis.
Kas Bokashi ämber võib seista ka kauem kui kaks nädalat?
Absoluutselt! Kui käärimisprotsess on lõppenud, jäävad Bokashi mikroobid lihtsalt uinuma. Hästi suletud kompostri võib seisma jääda kuudeks, tõenäoliselt aastatekski, enne kui selle endale sobival hetkel aeda või kompostihunnikusse lisad. Jällegi tasub meeles pidada, et liigne niiskus võib rikkuda Bokashi komposti ning biojäätmetest tekkiv ning Bokashi kompostri põhja spetsiaalsesse kambrisse valguv vedelik tuleb regulaarselt eemalda. Mida pikemaks jäävad jäätmed kompostrisse, seda harvemaks võib muutuda vajadus Bokashi vedeliku eemaldamiseks.
Kas Bokashi kompostri peab alati päris täis koguma?
Ei. Bokashi kompostimisprotsess töötab mis tahes ulatuses. Et enamikul majapidamistel kulub Bokashi anuma täitmiseks umbes kaks nädalat, kasutatakse Bokashi meetodil kompostides vaheldumisi kahte kompostrit. Kompostrite komplektid, mida Koduwärk pakub, võimaldavad sujuvat järjepidevat kompostimist. Esimene ämber võib seista 2 nädalat kuni teist ämbrit täidetakse ja siis vastupidi. Kui aga Sinu peres ei teki palju toidujäätmeid ja Bokashi kompostri täitmiseks kulub kauem kui 2 nädalat, võid valida, kas sulged osaliselt täis anuma kahe nädala pärast või pikendad perioodi ning teed vahetuse näiteks hoopis iga kolme või nelja nädala järel. Toimeta täpselt nii nagu Sulle mugavam, et biojäätme kogumine ei oleks tüütu kohustus vaid loomulik samm igas päevas.
Mis juhtub kompostris kääritatud biojöäätmetega pärast mulda lisamist?
Bokashi puhul on oluline teada, et kompostris kääritatud biojäätmed on esialgu happelised. Neid mulda mattes jälgi et kompost ei satuks otse taimejuurtele. Paari nädalaga neutraliseerub eelkokompostitud massi happelisus ning ehkki selle aja möödudes märkad mullas veel tuttavaid toidujäätmeid on see kasutamiseks juba kenasti sobiv. Kui taimede istutamisel soovitame oodata paar nädalat, siis seemneid võib Bokashi kompostiga rikastatud mulda pista ka kohe. Seemnetel kulub idanemiseks veidi aega ja selleks hetkeks kui juured ulatuvad Bokashi kompostiga väärindatud kihini on see muutunud taimejuurtele sobivaks elurikkaks toiduks.
Soovitus: Kata mulda maetud Bokashi kompost vajadusel näiteks võrguga, sest esimese paari-kolme päeva jooksul võib selle lõhn ligi meelitada loomi-linde.
Kui sul on Bokashi kompostimise teemal küsimusi, siis kirjuta meile info@koduwark.ee Kui aga soovid teada, kuidas oma kompostrit tühjendamise järel puhastada, siis jätka lugemist siit.